מה עשינו בימי הקורונה למען הסביבה?

גם בימי הקורונה, בהם רוב המשק שותק כמעט לחלוטין, "צלול", המשיכה לפעול במרץ למען הסביבה, הנחלים והים. עתרנו, מחינו, גייסנו, הפגנו, ניקינו והתנגדנו. התוצאות לפניכם (להרחבה לחצו על האיייקונים)

עתרנו והמפקחים חזרו

"צלול" עתרה לבג"ץ כנגד הוצאת 70% ממפקחי המשטרה הירוקה לחופשה, וכנגד העברתם למשטרה הכחולה. זאת בשעה שמפעלים והציבור המשיכו לזהם את הסביבה. העתירה כללה שורה ארוכה של דוגמאות לזיהומים ועברות סביבתיות ביניהם זיהום ים, זיהום אוויר, השלכת פסולת ועוד, שקרו על רק חסרונם של המפקחים. הגשת העתירה גרמה להחזרתם של המפקחים לעבודה מלאה.

דרשנו לפתוח את הים

צלול" דרשה לפתוח את הים וחופיו לטובת ספורטאי ים, בטענה שהים הוא מקום של ספורט, שלווה, ובריאות הנפש, והוא נחוץ עתה יותר מתמיד לאוכלוסיות רבות ובראשם ספורטאי הים. כחלק מהדרישה שלחה "צלול" מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולשרים ובו דרישה לפתוח את הים לאלתר. הדרישה איחדה ספורטאי ים רבים – שייטים, גולשים, שחיינים ועוד לכדי כוח רחב שימשיך לפעול גם בעתיד למען ים צלול.

גייסנו את ארגוני הסביבה

"צלול" גייסה את רוב ארגוני הסביבה, לכתיבת מכתב מחאה משותף, כנגד כוונת הממשלה להחליש את הרגולציה החלה על התעשייה ולהחליש את כוחו של המשרד להגנת הסביבה, הסובל מחולשה בכל ימות השנה. במכתב כתבו הארגונים: "בעוד המדינה ספונה בבתים ומתמודדת עם אתגרים בריאותיים וכלכליים-חברתיים כמוהם לא ידעה, חשוב שהמשרד להגנת הסביבה ימשיך להגן על בריאות הציבור ועל הטבע".

דרשנו לבדוק את דלק ונובל

על רקע הקשיים של החברות דרשה "צלול" ממשרד המשפטים מידע על הדרך שבה נערכת הממשלה למניעת השתלטות של ממשלות זרות, חברות ובנקים מבטחים ומממנים העלולים להתברר כעוינים, על נכסים אסטרטגיים של המדינה. לדעת "צלול", על המדינה למנוע מגורמים עוינים לרכוש נכסים אלה. עוד קבעה "צלול" שאם המדינה תאלץ להתערב בהיבטים פיננסיים, עליה להבטיח את נכסי הציבור ולמנוע את הפקרתם.

דרשנו מעיריית תל אביב להשיב פחים

"צלול" דרשה מעיריית תל אביב-יפו להשיב את פחי המיחזור שהורחקו מרחובות העיר, והקשו על הציבור להפריד פסולת דווקא בתקופת שבה רבים שוהים בבית. בנוסף דרשה "צלול" למצוא פתרון לאיסוף הקרטון ויתר האריזות שכמותן גדלה בשל ריבוי המשלוחים לבתים. עיריית תל אביב השיבה שהיא תעשה מאמצים למצוא פתרון לבעיה.

בעקבות ירידת מחירי הדלקים דרשנו בדיקת יתר של התשתיות

בעקבות ירידת מחירי הנפט בעולם והידיעות על אגירת דלקים, דרשה "צלול" ממשרד ראש הממשלה, משרד האנרגיה, המשרד להגנת הסביבה וחברות הדלק לבדוק היטב ובקפדנות יתר את מכלי הדלק והסולר, מחשש שאחסון יתר יגרום לנזילות שיזהמו את הקרקע ומי התהום.

התנגדנו למתקנים לשריפת פסולת

עמותת צלול עם ארגוני סביבה נוספים, שלחה התנגדות לתוכנית המשרד להגנת הסביבה להקים מתקנים לשריפת פסולת שיגרמו לזיהום אוויר ולתחלואה, במקום לקדם מיחזור, כלכלה מעגלית ועוד אמצעים שבכוחם למנוע את ההטמנה המזהמת והתוספת שטחי קרקע.

התנגדנו לסגירת מט"ש הרצלייה

רשות מקרקעי ישראל מקדמת תוכנית לשיווק הקרקע עליה בנוי מכון טיהור השפכים (מט"ש) הרצלייה והעברת השפכים לשפד"ן. "צלול" מתנגדת לתוכנית כי היא תגרום להזרמת ביוב לים במוצא רידינג ובנחל שורק, ודורשת לאשר את התוכנית רק לאחר סיום העבודות להרחבת השפד"ן.

התנגדנו לדיונים בזום בנושאי תכנון

"צלול" התנגדה לתיקון חוק התכנון והבנייה כך שיאפשר דיונים בהתנגדויות באמצעות זום או בטלפון בתקופת הקורונה. ההתנגדות נבעה מחשש לפגיעה באוכלוסייה שלא יודעת, או לא יכולה להשתמש באמצעים אלה.

דרשנו לשפר את אמצעי מחזור הפסולת

עמותת צלול דרשה מהשר להגנת הסביבה, זאב אלקין, להעמיד בידי הציבור אמצעים נוספים למיחזור פסולת ולפעול בנחישות למציאת תחליפים לפלסטיק המזהם והטיפול בו.

דרשנו למנות את מיקי חיימוביץ' לתפקדי השרה להגנת הסביבה

אלפים חתמו על העצומה של "צלול" הקוראת למנוי ח"כ מיקי חיימוביץ' לתפקיד השרה להגנת הסביבה. למרות שבני גנץ הבטיח למנותה לתפקיד, הוא ויתר על משרד חשוב זה והשאיר אותו בידי זאב אלקין שכשל בתפקידו. יש לקוות שמינויה ליו"ר ועדת פנים והגנת הסביבה כתגובה לעצמוה של "צלול", יתרום להגנת הסביבה מפני המזהמים הנתמכים על ידי פוליטיקאים.

מחינו כנגד המחטף לקידום מתקן ההנזלה לגז בים

בחסות הקורונה מקדם משרד האנרגייה, במחטף, תוכנית להקמת מתקן הנזלה בים התיכון. לדעת "צלול", אין צורך בתשתיות נוספות ויש לנצל את המתקנים הקיימים עד למעבר לאנרגיות מתחדשות. "צלול, תומכת בניצול מאגרי הגז הקיימים לצרכי המשק הישראלי, לתקופת המעבר לאנרגיות מתחדשות וכגיבוי ומתנגדת לתשתיות נוספות לייצוא גז מעבר למה שכבר נקבע במתווה הגז.

הפגנו נגד זיהום האוויר בחיפה

עזרנו בארגון הפגנה פיזית ווירטואלית כנגד זיהום האוויר מבתי הזיקוק וחוות המיכלים במפרץ חיפה וקראנו לממשלה לגמול את המשק מנפט.

יזמנו נקיונות חוף

יזמנו נקיונות חופים, בהתאם להיתרים מיוחדים ובאישור הרשויות המקומיות בחופי נתניה ובחוף הכרמל, תוך הקפדה על כללי הריחוק.

הקמנו את צלול T.V

ערוץ ראיונות בנושאי סביבה, תכנון וקיימות, שמטרתו לתת תשובה להתעלמות התקשורת מנושאי סביבה וזיהום. הערוץ שמציע ראיונות עם מומחים מתחומים שונים ומגוונים ימשיך לפעול גם אחרי תום עידן הקורונה ולספק מידע אמין ומעניין.