קירות של תקווה – אומנים למען הים

"קירות של תקווה" הוא פרויקט "ארטיביזם" (אומנות ואקטיביזם) שמזמין אומנים ואומניות, ותיקים וצעירים, ליצור עבודות על קירות של מוסדות וארגונים, בנושא הים והסביבה, תוך שימוש בכוחה של האומנות, ליצור רגש חוויתי, כן ואמיתי, ולחולל בכך שינוי במודעות הסביבתית של כל אחד מאתנו.

הפרויקט נולד בעקבות אסון הזפת שפקד את חופי הים התיכון, שחידד את הסכנות הרבות להן חשוף הים שלנו מצד המזהמים השונים: קידוחי גז ונפט בים, שינוע נפט באוניות, הזרמות שפכים וקולחים, השלכת פסולת, בנייה על החופים ועוד ועוד, ואת הצורך של כולנו לשמור עליו מכל משמר למענינו ולמען הדורות הבאים.

הפרויקט מביא את הים ואוצרותיו למרחבים בהם אנו נמצאים, ומזכיר לנו את חשיבותו הרבה לחיינו ואת העבודה שבלעדיו אין לנו חיים. הים מספק לנו חמצן, מקום לפעילות גופנית, מזון, רווחה רגשית והשראה, ואת מחויבותנו לשמור עליו.

יזמו את הפרויקט:

דניאלה מילוא, זמרת, יוצרת, אומנית, אשת ים, ארטיביסטית סביבתית ופעילה ב"צלול" במסגרת קואליצית אנשי הים התיכון.

יוסי אהרוני, מטפל גוף-נפש, מפתח שיטת "מיינדפולאייס", איש ים וגלים, ורכז עמותת צלול בקואליציית "אנשי הים התיכון".

אומנים: ארז טוביאנה, לירן טפירו וטום גולדסמית.

אוצרות: סיגלית זלכה ניבודובסקי, עידית רונן ודניאלה מילוא.

שותפות לפרויקט: עמותת צלול, הפועלת מזה למעלה מ-20 שנה בנחישות למען הים, הנחלים והבריאות של כולנו, אנשי הים התיכון, וכן עמותת "ימבאהבה" (מעגל גולשים).

אם אתם יודעים על קיר או קירות במרחב הציבורי שעשוים להתאים לפרויקט, נא צרו קשר עם יוסי אהרוני מעמותת צלול: yosefix@gmail.com 

כוחו המרפא של הים

מיקום: בית חולים איכילוב, תל אביב, מחלקת אישפוז יום אונקולוגית. האומן המבצע: ארז טוביאנה אוצרת: סיגלית נובודובסקי

היצירה מביאה את הים, על כל צפונותיו ונפלאותיו, למחלקה האונקולוגית, מתוך אמונה בכוחו המרפא וכוחה של האומנות להוביל לשינוי, השראה ורווחה.

האומן, ארז טוביאנה, עוטף את כדור הארץ בבעלי החיים הימיים שהם התקווה לשלמותו של הים, לרווחתינו ולהמשך קיימנו ההרמוני על פני כדור הארץ. היצירה משדרת תקווה לכל המתבונן בה לעתיד טוב והרמוני שבו נשכיל לשמור על הים והיצורים שבתוכו.

למידה בים של אהבה

מיקום: בית ספר "חופים", מערב חדרה, האומן המבצע : לירון טפירו, אוצרת: עידית רונן

ביצירה צוללן המגלה את צפונותיו של הים, שבו עולם עשיר של צמחים, דגים, צבי ים ומדוזות, כשברקע מאימות הארובות של חדרה על ההרמוניה והיופי שלמרגלותיהן. האומן שולח אזהרה, שאם לא נקפיד לשמור על הסביב, העולם היפה הזה שמתחת לפני הים, יכחד לנגד עינינו. 

גולשים לים צלול

מיקום: חוות הגלישה, פנימיית הדסה נעורים, עמק חפר, האומן המבצע: טום גולדסמית, אוצרת: דניאלה מילוא

היצירה מביאה לידי ביטוי את העובדה שגם אנחנו חלק מהטבע, ממש כמו צבי הים והדגים, ולכן חובה עלינו לשמור על הים בהרמוניה ובכבוד כדי שמערכת רגישה זו תוכל להמשיך ולהתקיים גם בעתיד.