מחזקים את הגנת הסביבה

הקידוחים בים מתנהלים בחוסר אחריות המסכנת את הים, רשות המים נכשלה בהשגחה על חברות ההתפלה, הממשלה נכנעת לתעשיינים ומאיימת לקצץ בסמכויות המשרד להגנת הסביבה, הסקר המצרפי קובע שהתעשיה לא מסוכנת, כשכולנו יודעים שזה לא נכון. מרעילים אותנו ולאף אחד לא אכפת!

הזיהום הורג אותנו

ממשלת ישראל מכריזה עלינו מלחמה: מיד לאחר הבחירות, יועבר בחוק ההסדרים חוק שיאפשר השתלטות עוינת של התעשיינים על המשרד להגנת הסביבה שיחסל את הגנת הסביבה ואת הבריאות שלנו.
אם המהלך יצליח, לא נוכל למנוע מהתעשיינים לעשות מה שהם רוצים, במחיר הבריאות והחיים שלנו. מרעילים אותנו ולאף אחד לא אכפת!

אנו קוראים לכם: הצטרפו אלינו, עזרו לנו להבטיח עתיד בריא ובטוח למענכם ולמען ילדיכם. הפקרת הסביבה היא הפקרת החיים >>> https://drove.com/.VNy

תקופה רעה עוברת על הסביבה. קמפיין מאסיבי שניהלה התאחדות התעשיינים בעד תעשייה חזקה, היה יריית פתיחה ראשונה של מסע לחצים מאסיבי על הממשלה, להחליש את המשרד להגנת הסביבה. היחיד ששומר עלינו. התוצאה היא איום בשורה של מהלכים חקיקתיים, שיבואו לאחר הבחירות, במטרה להקל על הרגולציה המוטלת על המזהמים.

המהלך הראשון היה מכתב ששלח  משרד ראש הממשלה לתעשיינים ולארגוני הסביבה, אך לא למשרד להגנת הסביבה, בו ביקש מהם הערות לגבי התנהלות המשרד. כל זאת במסווה של ניסיונות להביא לרגולציה חכמה. תרגיל שקוף שכל מטרתו להחליש בסופו של דבר את המשרד. (תגובת צלול לפנייה).

הדבר חמור שבעתיים על רקע מצבה החמור של הסביבה שלנו: 

1.

אסדת לוויתן מוקמת ממש בימים אלה מול חוף דור, למרות שהחוק להגנת הים טרם חוקק, למרות שהמשרד להגנת הסביבה אינו ערוך להתמודד עם אסון דליפה ולמרות שמשרד האנרגיה מסרב בכל תוקף לאמץ את מסקנות אסון מפרץ מקסיקו ולאשר את הדירקטיבה האירופית לקידוחים בים.

מה עושה "צלול"?

עוד לפני בוא האסדה פנתה "צלול" לשר האנרגיה, יובל שטייניץ, בדרישה לאשר פקחים שיפקחו על עבודת הקמת האסדה ועל תקופת ההרצה. עוד דרשה להגן על חוף דור מפני פגיעה. כל זאת כדי למנוע את האסון שבפתח.

2.

משרד ראש הממשלה ומשרד האוצר פועלים ללא לאות להחליש את המשרד להגנת הסביבה. הם אינם מאשרים תקנים, מונעים מינוי פקחים ועושים הכל כדי שהמשרד יכשל בתפקידו. מהלך נוסף במשימה היא הקמת "ועדה ביקורת", במסווה של  רצון לשפר רגולציה, עליה הוטל להציף את כשליו של המשרד ולתת הקלות לתעשיינים על חשבון הסביבה ועל חשבון הבריאות של כולנו. המהלך השקוף הזה כלל הקמת ועדת שדנה בנושא, מבלי להזמין את נציגי המשרד להגנת הסביבה. השלב הבא היה בקשה מגופים וארגונים להעלות על כתב את טענותיהם כנגד המשרד. לדעת "צלול", "הצוות כשל בזיהוי הבעיות המרכזיות ברגולציה הסביבתית. העמדה החד צדדית העולה מהמסמך, מעלה תמיהות קשות באשר למניע העומד מאחורי המהלך כולו, וחשש לפיו כל מטרתו היא ליצור מצב של העדפת האינטרס של התעשייה המזהמת, על-פני האינטרס הציבורי של הגנת הסביבה. כל זאת תוך האשמת המשרד להגנת הסביבה בהאשמות שווא והחלשתו, במקום חיזוקו המתבקש תמיד, במיוחד בימים אלה של משבר סביבתי ואקלימי הולך וגדל. 

תשובת "צלול".

מה עושה צלול?

מגייסת את הציבור למניעת החלשת המשרד להגנת הסביבה ובמטרה להופכו למשרד לשמירה על לבטחון בריאות הציבור, עם סמכויות, עצמאות וכוח.

3.

בראשית ספטמבר 2019 פורסם דו"ח ועדת אדירי, (מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי), שבא בעקבות חשיפת מחדל הפיקוח על חברות ההתפלה. מהדו"ח עולה, שהחברות רימו את המשרד להגנת הסביבה ואת הציבור בכך שסיפקו מים שאחוז המליחות שבהם גבוה מהתקן שנקבע במכרז ההתפלה. אלא, שלא רק שהוועדה קבעה קנס מופחת שיוטל על החברות, היא לא המליצה להעניש את העומדים בראש החברות ובכך אותתה לשאר הגורמים במשק, כי מותר ולגיטימי לרמות את המדינה ואת הציבור, ואף לחמוק מעונש. 

מה עושה צלול?

"צלול" הגישה תביעה יצוגית בסך 2.5 מיליון שקל כנגד חברות ההתפלה, בדרישה לפצות את הציבור על הנזקים שנגרמו לו בעקבות תשלומי היתר לחברות ההתפלה, נזקי צנרת ונזקים לחקלאות.

4.

לאחר ארבע שנות עבודה, פרסם המשרד להגנת הסביבה את סקר הסיכונים המצרפי, שהוכן בקבות החלטת ממשלה. אלא שמלמרבה האכזבה והכעס הסתבר שמדובר בדו"ח חלקי בלבד העוסק בסיכונים הנובעים מתקלות במפעלים ואינו כולל מצבים של מלחמה, רעידת אדמה, אירועי טרור ואפילו לא תקלות בצנרת. לדעת "צלול",

הסקר המצרפי שהוצג בפני הציבור הוא כלי חסר, שאינו עונה על השאלות שהוצבו לו, ולכן מחטיא את מטרתו. באם סקר הסיכונים לא יושלם על כל פרקיו בתוך פרק זמן סביר, ילווה בבקרה של אנשי מקצוע מתחומים שונים, ביניהם אנשי בריאות, פיקוד העורף ועוד (ולא רק לשלוש ישיבות), ולא יתמודד עם השאלות הנוספות שעלו, הרי שמה שהוכן עד כה, יתברר כלא יותר מאשר בזבוז כספי ציבור ומופע של יחסי ציבור שבא לכסות על כשליו של המשרד להגנת הסביבה, שבאו לידי ביטוי בשורה של דו"חות מבקר מדינה.

באם המשרד להגנת הסביבה סבור, שאין צורך בהשלמת הפרקים הנוספים, או שאין בידיו אמצעים להשלימם, הרי שעליו להודיע על-כך לממשלה ולציבור ולגנוז את הדו"ח הנוכחי מאחר ואין בו הרבה ערך.

תגובת "צלול" לסקר הסיכונים המצרפי.

 

 

 

 

 

 

 

 

"