עקר בנחל אלכסנדר, התושבים מתלוננים על צחנה

חוף בית ינאי נסגר לרחצה בשבוע האחרון של עונת הרחצה 2016 בעקבות זרימת עקר (תוצר לוואי של תהליך סחיטת הזיתים בעת המסיק) שהגיע לים דרך נחל אלכסנדר. תושבים בקיבוץ יד חנה שבסמוך לו זורם נחל אלכסנדר מתלוננים על ריחות צחנה העולים מהנחל וממכון הטיהור. עקר זורם גם בנחל תאנים ובנחל חביבה שהוא יובל של נחל חדרה ועלול לזהם גם אותו.

העקר מתאפיין בחומציות רבה ולכן גורם לתמותת דגים ובעלי חיים בנחלים. הזרמת העקר אינה מאפשרת את שיקום הנחלים.

מקורו של העקר הוא במסיק הזיתים, בישובים שמעבר לקו הירוק, המזרימים את שפכיהם לנחלים. תופעה זו של הזרמת עקר,  חוזרת על עצמה בכל שנה. עד לשנה זו נהגה רשות ניקוז שרון, האחראית על הנחל, לאגום את העקר במאגר ולשחררו לנחל בעת שטפונות. השנה הוחלט שלא לנקוט בפתרון זה שלא הוכיח את עצמו גם בעבר וגרם לנזקים לנחל ולתמותת דגים.

הזרמת העקר היא רק חלק קטן מתופעה רחבה של הזרמת שפכים מתחום הרשות הפלשתינית לתחום ישראל, שהמדינה מתרשלת בפתרונה. מזה למעלה מ-15 שנים זורמים שפכים מתחום טול כרם ומשכם לעבר הקו הירוק. לפני מספר שנים הקימה הרשות מכון לטיהור שפכים בשכם, אך הוא מטפל רק בחלק מהשפכים ואינו מטפל בעקר המוזרם לנחלים.

ב-2002, בעקבות דרישת המועצה האזורית עמק חפר, מימנה המדינה מתקן חירום זמני לטיפול בשפכים בסמוך לקיבוץ יד חנה, לתקופה של שלוש שנים בלבד, שהתארכו עד לעצם היום הזה. חלק מהשפכים המטופלים מועברים להשקיה חקלאית ואילו חלקם האחר זורם לנחל.
החל מ-2005 מנסה המועצה האזורית עמק חפר לקדם הקמת פתרון קבע לכלל השפכים. משרד האוצר ורשות המים אמנם התחייבו לממן את הפתרון אך לא עמדו בהבטחה. חשוב לציין, המדינה מקזזת מהפלשתינים את עלות הטיהור, מהתשלומים שהיא מעבירה לרשות הפלשתינית, כך שבפועל הפלשתינים משלמים בעבור הטיהור.
ב- 2012 פרסמה המועצה האזורית מכרז RFI למציאת פתרון לשפכים, אך בעקבות סירוב משרד האוצר להתחייב לעמוד בתשלומים, לא נמצא גורם שהיה מוכן ליטול על עצמו את הקמת המט"ש.
במהלך 2014 עתרה המועצה האזורי עמק חפר לבג"ץ בדרישה להקים את המט"ש שעלותו מוערכת ב-265 מיליון שקל. בג"ץ קיבל את העתירה והטיל על רשות המים ועל המועצה למצוא פתרון מיידי והתחיל בתכנון.
לדעת עמותת צלול, הפועלת מזה שנים רבות לשיקום הנחל, על המועצה האזורית ועל המדינה לפעול ללא דיחוי להקמת המט"ש, שהוא הפתרון היחיד לשפכים ולעקר. לא יתכן שבמרכזה של המדינה יזרמו שפכים מזוהמים הפוגעים בנחל, בים ובבריאות הציבור.

צילום: שריג גפני