יש לכם הזדמנות להשפיע: ספרו לסמוטריץ' מדוע אתם נגד ביטול המס על חד פעמי. הנימוקים כאן

יש לנו הזדמנות להשפיע על אירוע דרמטי שמתרחש ממש בימים אלה, ומאיים לפגוע בסביבה והבריאות של כולנו: 
 החלטת שר האוצר, בצלאל סמוטריץ', לבטל את המס על הפלסטיק חד פעמי, מהלך שיגרום להמשך זיהום הסביבה, לתחלואה ואף למוות.
כנסו ללינק להלן וכתבו את דעתכם בעניין. חלון ההזדמנויות להשפיע קצר ביותר (הם עושים את זה בכוונה ובמחטף). קראו את הנימוקים, כנסו והשפיעו. בעד הטבע והבריאות של כולנו.

נימוקים: נגד ביטול מס הקנייה על פלסטיק חד פעמי

הפלסטיק החד פעמי הוא מאויבי הסביבה והבריאות הקשים ביותר. מס קנייה שהטיל האוצר הצליח לצמצם את הצריכה ואת זיהום השטחים הפתוחים בצורה משמעותית. עתה רוצה השר סמוטריץ' לבטל את המס, ללא היגיון והצדקה, ללא שום נימוק שמסביר את המהלך, וכחלק משיקולים פוליטיים צרים. כנסו ללינק וכתבו מה אתם חושבים על המהלך:

  1. טיוטת החוק המוצע לביטול המס אינה כוללת שום סעיף המתייחס לנימוקים להטלתו. היא מנוגדת לחלוטין לחוות דעת מקצועיות, בריאותיות וסביבתיות שעמדו בבסיס החוק.
  2. הטיוטה מנוגדת לעיקרון לפיו על החלטת ממשלה להיות מנומקת ומבוססת על נתונים עובדתיים מלאים. הצעת החוק אינה מנומקת והסיבה לכך ברורה – אין בה שום היגיון.
  3. הפלסטיק הוא חומר סינטטי שמקורו בנפט, שתהליך יצורו כולל תוספים כימיים בעלי השפעה קשה על בריאות האדם. חימום הפלסטיק גורם לשחרור התוספים ולזליגתם למזון ולשתייה.
  4. הפלסטיק מתפורר למיקרו פלסטיק שחודר לרקמות הגוף, לשליות של נשים הרות, לחלב אמהות וגורם לנזקים בריאותיים קשים לעוברים, תינוקות ומבוגרים. מחקרים מדווחים על ירידה בפוריות אצל נשים וגברים בעקבות חשיפה לתוספי פלסטיק.
  5. הפלסטיק סופח אליו חיידקים ומתכות כבדות הנספגים בו. המדאיגים ביותר הם החומרים החודרים לגופינו ומשבשים פעילות של בלוטות, פוגעים בפוריות גברים ונשים ואף מסרטנים.
  6. המיקרו פלסטיק שאוכלים הדגים מגיע בסוף למזון שאנו אוכלים ונפסג בגופינו.
  7. מיליוני מינים פולשים נדבקים מדי שנה לפיסות פלסטיק המשייטות בים, וגורמים לפגיעה אנושה במגוון הביולוגי הימי.
  8. בזכות המס הצליחה ישראל לצמצם באופן משמעותי את צריכת הפלסטיק החד פעמי. ניתוח נתונים של חברת StoreNext מוכיח ירידה של כ-32% ברכישת כלים חד פעמיים ברשתות השיווק בחודשים אוקטובר 2021 – ספטמבר 2022 לעומת אותם חודשים שנה קודם לכן.
  9. סקר שביצעו עמותת "צלול" ו"אדם טבע ודין", בשיתוף ד"ר גליה פסטרנק, מגלה יריד של 18% בכמות פסולת הפלסטיק החד פעמי בחופים – תוצאה ישירה של הטלת המס.
  10. ביטול המס אינו מיטיב עם הציבור, אלא עושה את ההפך הגמור. הוא גורם למחלות, תמותה עודפת, פגיעה הורמונלית בנשים ובגברים, תמותה עודפת, זיהום ופגיעה חסרת תקדים בנו ובכל בעלי החיים ביקום. מס קנייה הוא לא הפתרון היחיד להפסקת השימוש, אך הוא עוד שלב חשוב והכרחי בדרך.