לקראת הבחירות: "התחלואה סביבנו אינה גזרת גורל"

האוויר, המים והמזון שלנו מזוהמים מתעשייה, תחבורה, הדברה, קרינה, פלסטיק ועוד אינספור גורמים שאינם מנוהלים בצורה אחראית וקפדנית. נדרשות אכיפה, הרתעה וענישה כנגד מי שפוגעים בזכות הציבור לסביבה וטבע נקיים ובריאים, ממש כמו נגד כל עבריין אחר

ביום שני נלך לקלפיות בפעם השלישית, כשברקע משבר הקורונה, משבר האקלים והזיהום, וארבע מפלגות שנזכרו פתאום להתייחס למערכת הבריאות הקורסת, כחלק ממצע הבחירות שלהן. זאת, מבלי להזכיר במילה את בריאות הציבור המתדרדרת, שגורמת לכך.

הגיע הזמן לדבר על זה, שיותר מדי אנשים חולים במחלות שאפשר למנוע, אם רק תהיה לנו סביבה נקיה. התחלואה הרבה שסביבנו אינה גזירת גורל. היא תוצאה ישירה של מדיניות ממשלתית שמסרבת להכיר בעובדה הפשוטה, שאם נתייחס להגנת הסביבה כאל רפואה מונעת, נזכה לחיות בעולם נקי ובריא יותר, ו"על הדרך" גם נעצור את משבר האקלים, כי השינויים הנדרשים לתיקון משבר האקלים והזיהום הם זהים.

האוויר, המים והמזון שלנו מזוהמים מתעשייה, תחבורה, הדברה, קרינה, פלסטיק ועוד אינספור גורמים שאינם מנוהלים בצורה אחראית וקפדנית. נדרשות אכיפה, הרתעה וענישה של עברייני סביבה ויחס מחמיר אל מי שפוגעים בזכות הציבור לסביבה וטבע נקיים ובריאים, ממש כמו לכל עבריין אחר. המחלות הנגרמות מהזיהום הן רבות וכוללות בין השאר סוגי סרטן שונים, שבץ, מחלות לב וריאה, אסטמה, אלרגיות, בעיות נפשיות שונות, בעיות קשב וריכוז, ועוד.

עד שנת 2048 צפויים לחיות בישראל כ20 מיליון אנשים, כפול ממה שיש היום! במדינה מצטופפת והולכת, הצורך הפיזי והנפשי שלנו בסביבה נקייה ילך ויגדל. כולנו נהיה חשופים בכל עת לאינספור גורמי זיהום מקדמי מחלות וחייבים לנהל את הנושא בצורה הרבה יותר אסרטיבית ונחושה, כדי למזער את הפגיעה. במדינה הצפופה לא יישארו כמעט שטחים פתוחים למפלט שאפשר לברוח אליו לנשום אויר נקי ולהירגע. אם לא נשמור על הים מפני זיהום נפט, ביוב ופלסטיק, גם הים לא יוכל לשמש לנו יותר כמקום שאפשר להירגע בו, במדינתנו רווית המתחים והסטרס.

מזה שני עשורים לפחות מתפרסמים נתונים לפיהם בכל שנה מתים למעלה מ-2,000 איש באזור המרכז לבדו כתוצאה מזיהום אוויר שמייצרת התחבורה. מחקרים באזור חיפה ואשדוד-אשקלון מראים על עלייה מדאיגה במספר החולים בסרטן כתוצאה מזיהום האוויר, הקשור קשר ישיר למפעלי התעשייה הרבים באזור ונמלי הים.

משל הצפרדע המתבשלת בסיר מדבר על כך שאם מכניסים צפרדע לסיר של מים ומרתיחים את המים לאט, הצפרדע תתבשל למוות. לעומת זאת, אם יכניסו את הצפרדע למים שהם כבר רותחים, היא תקפוץ החוצה ותציל את עצמה. מחאת "שומרי הבית" ותושבי חוף כרמל כנגד אסדת לוויתן בכלל, וכנגד זיהום האוויר החריג שאושר ע"י המשרד להגנת הסביבה כחלק מתהליך "הנישוב" בתחילת הפעלת "לוויתן", כמוה כמו הצפרדע שקפצה החוצה. מחאת התושבים כנגד זיהום עתידי צריכה להעיר מתרדמתם את "הצפרדעים המתבשלות" בתל אביב ובירושלים שמזוהמות מזיהום תחבורה חמור, להעיר את "צפרדעיי" חיפה ואשדוד-אשקלון שחולים מזיהום התעשייה והנמלים, ולהעיר את כל תושבי ישראל על כך שמדיניות ממשלות ישראל לדורותיהן מרעילות אותנו, ולאף אחד לא אכפת.

לצד מכת הזיהום, משבר האקלים מייצר גם איומים נוספים על בריאותנו, עם סוגי מחלות חדשות שצפויות להיווצר כתוצאה משינוי הטמפרטורות, עליית מפלס הים, ההצפות ומזג אוויר הקיצוני. ראשונים להיפגע צפויים להיות החלשים, בעיקר ילדים וקשישים.

כדי לבלום את משברי האקלים והזיהום עלינו לבלום את המהלכים שמקודמים בימים אלה, לחיזוק התעשיינים אל מול המשרד להגנת הסביבה, ולהחמיר את היחס כלפי עברייני סביבה וכלפי שימוש בחומרים מזהמים מכל סוג.

בכנסת הבאה, "צלול" צפויה להוביל מגמה זאת, ובראשה נילחם ב"טיוב הרגולציה", שהוא מהלך שנועד לאפשר זכות וטו לתעשיינים על כל דרישה של המשרד להגנת הסביבה, נפעל להחמרת הפיקוח והאכיפה על מפעלים מזהמים, לקידום חוק אזורים ימיים שיעניק סמכויות למשרד להגנת הסביבה במים הכלכליים של ישראל, מקום הימצאותם של מאגרי הגז והנפט וכן שקיפות בתכנון באזור זה, שכיום נתון לשליטתו הבלעדית של הממונה על הנפט במשרד האנרגיה. בנוסף, צלול תמשיך להוביל את הדרישה לקידוחי גז ונפט מפוקחים בים, להגדלת הביטוח הנדרש בעבודות בים ולקידום מוכנות לחירום וטיפול באירועי שפך בים, דברים שכיום מופקרים לחלוטין. צלול גם תמשיך להתנגד לחיפושי נפט בים ומעל מאגרי מי תהום ביבשה, אשר משרד האנרגיה מקדם בימים אלה, ונפעל להגדלת יעדי המעבר לאנרגיות מתחדשות ונקיות.

"צלול" תמשיך להוביל את הגמילה הלאומית מפלסטיק חד פעמי, עם קידום חוק נגד פלסטיק חד פעמי, הרחבת חוק הפקדון על בקבוקי משקה גדולים, הרחבת חוק השקיות וחיזוקו והובלת קהילות וקואליציות למען מטרות אלה.

בבחירות הקרובות יש לנו הזדמנות לבחור בחברי כנסת שילחמו למען הסביבה ולמען הבריאות שלנו. רק כך נוכל לצמצם את התחלואה הרבה שסביבנו, לשפר את איכות החיים ולהבטיח אריכות חיים טובים לנו ולילדינו.

הצטרפו אלינו, למען החיים עצמם.