מי אנחנו?

עמותת "צלול" נוסדה ב-1999 כחלק מהמאבק להצלת שונית האלמוגים הנדירה של מפרץ אילת, שזוהמה על-ידי כלובי הדגים של החקלאות הימית. בעקבות פעילות "צלול" הכלובים הוצאו מהים והשונית התאוששה. זו היתה הפעם הראשונה בתולדות המדינה, שבה מפעל מזהם נסגר באופן סופי בעקבות פגיעה בסביבה ובעקבות דרישה של ארגוני הסביבה והציבור.

בהמשך  דרכה שמה "צלול" לעצמה למטרה לפעול לשמירה על הים, הנחלים, בריאות הסביבה והציבור, ועל העלאת נושאים אלה על סדר היום הפוליטי והציבורי. כיום "צלול" היא שומרת הסף של הים והנחלים בישראל ומי שדואגת לשלומו ולבטחונו של הציבור.

צוות "צלול" כולל מומחי סביבה, כלכלנים, מדענים, עורכי דין, אנשי יחסי ציבור, מתנדבים ועוד. ב"צלול" תומכים אנשים פרטיים, אזרחים וקרנות מהארץ ומהעולם, ובראשן קרן משפחת קאהן. "צלול" מסרבת לקבל תרומות מגופים ממשלתיים במטרה לשמור על עצמאותה.

כלי העבודה שלנו

מחקרים ועבודות

בוחרים נושאים, לומדים וחוקרים אותם, כדי להגיע לבסיס ידע רחב ככל האפשר

פעילות מול מקבלי החלטות

מול הממשלה והכנסת. מנסחים הצעות חוק ותקנות ופועלים לאישורן

עבודה משפטית

מגישים הצעות חוק, עתירות ותובענות יצוגיות ומשמשים כידיד בית המשפט

טיפול במפגעים

אתם פונים אלינו לאחר שחשפתם זיהומים בים ובנחלים ואנחנו מטפלים עד להסרת המפגע

חינוך

מארגנים נקיונות חוף והדרכות בבתי ספר ובמקומות עבודה בנושאי שמירה על הסביבה

יחסי ציבור

מביאים את הנושאים החשובים בהם אנו עוסקים לידיעת התקשרות והציבור הרחב

הקמפיינים שלנו

הים התיכון

הפסקת זיהום הים מצד רשויות ומפעלים. הסדרת קידוחי הגז והנפט תוך דרישה לקבוע רגולציה ומוכנות לחירום, חקיקת חוק אזורים ימיים המתוקן ופיקוח הדוק על חברות הנפט ובראשן"שברון" שלה היסטוריה ארוכה של זיהומים במקומות שונים בעולם. והשתתפות בפורום לוויתן המפקח על פעילות האסדה

ים סוף

מאבק בהסכם קצא"א להעברת נפט ממדינות המפרץ לנמל אילת ומשם בצינור הרעוע של קצא"א לאשקלון, תוך סיכון שונית האלמוגים היקרה של הים האדום שעל-פי מדענים היא היחידה שתשרוד את משבר האקלים, מאבק בתוכנית להקמת צינור גז מהים התיכון לאילת מתקן הנזלה המסכן את הציבור ואת האלמוגים

נחלים

"צלול" דורשת להפסיק את זיהום הנחלים בידי רשויות, מפעלים ותאגידים. השבת מים לנחלים באמצעות שחרור מעינות, העברת כל הקולחים להשקייה חקלאית ושיפור איכותם, מניעת הגעת נגר עירוני מזהום לנחלים באמצעות צמצום כמותו ושיפור איכותי הפיכת נחלי הארץ לאתרי נופש וספורט לרשות הציבור.

פלסטיק

"צלול" מובילה את המאבק בשימוש הנפוץ בפלסטיק חד פעמי המזהם את הסביבה ופוגע ביצורים הימיים. דורשת לחוקק חוק למיסוי פלסטיק חד פעמי, להקים מתקני קומפוסט עירוניים לטיפול בפלסטיק מתכלה ולאסור הכנסת פלסטיק חד פעמי לחופי רחצה ושמורות טבע.  בשיתוף עיריית הרצלייה מפעילה "צלול" את פרויקט "עיר ללא פלסטיק" לצמצום השימוש בפלסטיק החד פעמי בעיר.

בריאות ובטחון הציבור

מניעת זיהום האוויר, המים, הנחלים והים ממפעלי תעשייה ורשויות מקומיות. מניעת סכנות סביבתיות ובטחוניות מצד מפעלי תעשייה בכל רחבתי הארץ ובעיקר קרקעות מפעל תעשיות אלקטרוכימיות בעכו ומפעלי מפרץ חיפה. קידום תכנון עירוני מקיים המונע נזקים לסביבה ולבריאות הציבור.

משק המים

שמירת משק המים מפני ניצול יתר, השחתה וסיכון. דרישה לתכנון ארוך טווח של משאב המים ושל החקלאות, תוך התחשבות בשינוי האקלים. דרישה לטיוב בארות מזוהמות, החדרת נגר, התפלה וחסכון. התייחסות לנחלים ולטבע כאל צרכן שווה זכויות

"צלול" פעילים

"צלול" מפעילה ארגון מתנדבים "פעילי צלול" הכולל חובבי-ים בכל הגילאים, שמטרתם לשמור על משאב הים מפני זיהום והשחתה באמצעות פעילות אקטיבית. הפעילים יוזמים ומשתתפים בניקיוי חופים, משתתפים בהפגנות, משתפים מסרים ומסייעים בכל פעילות העמותה: יעוץ מדעי ומשפטי, כתיבת תכנים, תרגום, עיצוב גרפי ועוד ועוד

צלול T.V

בעוד שהתקשורת הכללית מתעלמת מנושאי הסביבה, צלול TV מציעה במה לנושאים סביבתיים באמצעות רעיונות מעמיקים, מרתקים ומעשירים עם מומחי סביבה מכל הקשת: מדענים, רופאים, עורכי דין, פעילים סביבתיים ועוד ועוד. הראיונות משודרים פעמיים בשבוע ואפשר לצפות בהם באמצעות היוטיוב גם לאחר השידור. הנאה מובטחת

מה מניע אותנו?

שלום הסביבה ובטחון הציבור

קיים קשר הדוק בין סביבה נקייה ובטוחה לבריאות. "צלול" פועלת במטרה לשמור על הסביבה למען ביטחון ובריאות הציבור והדורות הבאים.

הצגת תמונה רחבה

מקבלי החלטות מתאפיינים לא אחת בראיה צרה וחד ממדית של הנושאים שבטיפולם. "צלול" מציגה בפני הציבור ראיה רחבה וכוללת.

דאגה לאינטרס הציבורי

לטייקונים ולחברות הגדולות יש חברים רבים במסדרונות השלטון שדואגים שלא יפריעו להם להמשיך ולזהם. "צלול" פועלת למען כל אחד ואחת מכם.

שאיפה לחשוף עוולות ומזהמים

המשותף לכל המעוולים הסביבתיים היא השאיפה להסוות את פעילותם. "צלול" חושפת את העוולות, מביאה אותן לידיעת הציבור והתקשורת ודורשת להפסיק את הזיהום.

זו לא טעות זו מדיניות

הממשלה רוצה שנאמין שמקורן של העוולות הסביבתיות בטעות תמימה של מקבל החלטות. "צלול" משוכנעת מאחורי העוולות עומד בעל אינטרס שמנסה לשכנע אותנו בכוונותיו הטובות, "צלול" חושפת אינטרסים אלה לידיעת הציבור.

מי שמאמין, מנצח

כלובי הדגים במפרץ אילת נסגרו, השפד"ן הפסיק להזרים בוצה לים התיכון, חוק השקיות אושר ומכל האמוניה נסגר. כל אלה מוכיחים שבאמצעות פעילות נחושה ובלתי מתפשרת ניתן לנצח גם את הגופים החזקים ביותר

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן