הישג ל"צלול": עיריית תל אביב ותאגיד מי אביבים מתחייבים לנתק בין מערכות הניקוז והביוב

הישג פורץ דרך לעמותת "צלול". עיריית תל אביב ותאגיד מי אביבים בתחייבו בפני שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, קובי ורדי, לתקן מחדל ארוך השנים –  לנתק את החיבורים הצולבים בין מערכות הביוב והנגר, הגורמים להזרמת שפכים לים. בתום הדיון התחייבו עיריית תל אביב והתאגיד לפתור אחת ולתמיד בעיה זו – להכניס לתוכנית העבודה של 2023 ולתוכנית האב לחמש השנים הקרובות את נושא הפרדת המערכות. העירוניות. עוד התחייב התאגיד לפעול לניתוקם של כל החיבורים הצולבים הציבוריים ברחבי תל אביב עד מרץ 2024. באשר לחיבורים הצולבים הפרטיים התחייב התאגיד להשלים את המיפוי והטיפול בתוך חמש שנים.
לדברי "צלול": "אחרי שנים ארוכות של גרירת רגליים הגיע העת שעיריית תל אביב והתאגיד יטפלו ברצינות בבעיה בלתי נסבלת זו הגורמת להזרמת ביוב לים.  "צלול" תעקוב בקפדנות אחר תוכניות העבודה של תאגיד המים בתקווה שבתוך חמש שנים אכן יושלמו המיפוי והטיפול בכל החיבורים הפרטיים.

עתירת "צלול" לבית המשפט התבססה על פרויקט "דוגמים צלול" במסגרתו דגמה העמותה בחורפים 2021 -2022 את מוצאי הנקזים בחופי תל אביב ומצאה שאריות של תרופות המעידות על קיומם של שפכים ביתיים בים ובחופים.
בעתירה דרשה "צלול" מבית המשפט להורות לעיריית תל אביב למפות באופן מלא של כל החיבורים הצולבים במרחבים הפרטיים ובמרחבים הציבוריים ולהציב לוחות זמנים מלאים ומהירים לסיום תופעה עגומה והמבישה זו.

עם סיום הדיון אמר כבוד השופט ורדי: "מדובר בנושא חשוב מאד ובעל חשיבות לאינטרס הציבורי הרחב. לציבור הרחב מגיע שלא יזרמו שפכים למי הים. יש לצפות ולקוות שאכן הדברים יפתרו כפי שהציגו העיריה ותאגיד המים והבעיה תבוא על פתרונה או תצומצם".

לדברי "צלול": היא מברכת על ההחלטה ועל הצעדים שתאגיד המים נוקט כדי להביא לסיומה של תופעת הזרמת הביוב לים. "אנחנו מאמינים שבעזרת נחישות ועבודה משותפת נוכל להצליח במשימה חשובה זו".

עוד אמרה "צלול", שמדובר בתופעה ארצית, והיא קוראת לכל הרשויות בארץ, ובפרט בגוש דן, לטפל בה. "אנחנו נשוב ונדרוש מכל הרשויות ששפכיהן מןזרמים לשפד"ן לטפל בבעיה חמורה זו, ממש כפי שעריית תל אביב מתחייבת לעשות. לא נהסס לנקוט בהליכים כנגד רשויות ששפכיהן ימשיכו לזהם את הים, לפגוע בבעלי החיים, בסביבה החופית והימית ולחשוף את הציבור הרחב למחלות ולסכנות בריאותיות", אמרה "צלול".