שמורות ימיות

רק כרבע אחוז משטח המים הטריטוריאליים של ישראל מוכרז כשמורת טבע (ביבשה 25%). על מנת לספק הגנה משמעותית לחי והצומח בים, על מדינת ישראל להגדיל את שטחי שמורות הטבע להיקף של 20% משטח הים, בהתאם לתכנית לשמירת הים שמציעה רשות הטבע והגנים.

מהן שמורות ימיות? 

שמורות טבע ימיות הן איזורים נרחבים בים שבהם ערכי טבע יחודיים שיש לשמור עליהם מכל משמר. הכרזת שמורות ברחבי העולם הוכיחה הצלחה מרובה: הדגה, בעלי החיים והצמחיה השתקמו, פרצו החוצה וקידמו את שיקום המערכת. סקרים שערכה חיא”ל בשנים האחרונות בשמורת ראש הנקרה ומחוץ לה מראים כי מרבית הדגים  משגשגים בשמורה בהשוואה לדלילותם באתרים שאינם מוגנים.

מדינת ישראל חתמה על אמנות בינלאומיות המכריזות על שמורות טבע, אבל היא אינה עומדת במחויבותה.

במהלך 2018 החליטו כמה מארגוני הסביבה המובילים, ביניהם "צלול", אקו אושן, החברה להגנת הטבע ואחרים, לעבוד יחד ולהקים קהילה משותפת – "אנשי הים התיכון" במטרה לקדם את שמורות הטבע הימיות, מתוך אמונה שרק באמצעות עבודה משותפת יהיה אפשר להגשים חלום חשוב זה.

לאתר אנשי הים התיכון

מה כוללת התוכנית?

מפרטת הקמתן של  שמורות טבע ימיות באזורים בעלי: 

  • תשתית רכה של חול נודד.
  •  תשתית טינית.
  •  מצע סלעי קשה.
  •  קניונים ורכסי הרים תת ימיים.

התכנית מונחת בימים אלה לפתחם של מוסדות התכנוןוכוללת גם שטחים נרחבים מהשוניות הסלעיות ושטחי המצע הרך. יש לקוות שהתכנית תאושר במהרה

עם זאת חשוב לציין, שההכרזה כשלעצמה אינה מספיקה. לצורך שמירת המערכת האקולוגית, יש להקצות משאבים מספקים לאכיפה ולניטור.

אישור חוק אזורים ימיים יאפשר אישור שמורות במים הכלכליים

יש לערוך סקר לאיתור שוניות סלעיות ובתי גידול ייחודיים בתחומי המים הכלכליים של ישראל, בהם מבוצעים קידוחי הגז והנפט, ולהגן על אתרים אלה במסגרת שמורות טבע ימיות. תנאי לכך הוא עיגון הכלים החוקיים המתאימים ב”חוק האזורים הימיים", המסדיר את ההתנהלות המשפטית במים הכלכליים.

שמורה חדשה אושרה

בראשית נובמבר 2018 אישרה הוועדה לשמירה הסביבה החופית (ולחו"ף)  את תוכנית השמורה הימית מול חיפה – שמורת טבע ימית ראש הכרמל. התוכנית חלה על שטח של 50 אלף דונם, במרחב הימי, מערבית לגבול המוניציפלי של חיפה ומזרחית לגן לאומי שקמונה. לדעת הוועדה: התוכנית שומרת על רכס הכרמל הימי. אזור מגוון ועשיר בתצורות טבעיות שבא לידי ביטוי בשונות גדולה בעומק ובמבנה קרקעית הים, היוצרים גיוון ניכר בשטח מצומצם יחסית של בתי הגידול הימיים. השימושים שיותרו בשמורה הם שחיה, צלילה, שיט, מחקר, ניטור וספור ימי לא מנועי. הדיג יאסר לחלוטין. השלב הבא בהליך הוא הפקדת התוכנית.יש

לקחה על עצמה את המשימה לצרף  לרשת אנשי הים התיכון את קהילת הגולשים הישראלית. כ-120 אלף גולשים גולשות, מבוגרים, נוער וילדים. 

הקהילה יוזמת אירועי גלישה ותחרויות להעלאת המודעות לחשיבות הרבה שיש להקמת שמורות ימיות למען גולשי ההווה והעתיד ולמען הציבור הרחב.

הצטרפו למגני הים

יחד נקים את השמורות הימיות